Kopřivy opět v akci
I na kroužku vaření jsem nemohl v tomto roce zapomenout na to, abychom s dětmi udělali něco z čerstvých jarních kopřiv. (Před rokem jsme z kopřiv dělali
tyto nevšední slané muffiny.) K této příležitosti také pro kroužek vznikl i
tento nevšední recept na kopřivové palačinky. Zprvu obrovské nadšení v řadách dětí nebylo, přeci jen kopřivy (potažmo špenát), jsou suroviny které děti moc nemusí. Avšak musím říct, že děti na kroužku často nutím dát do receptu vše, co do receptu patří (nedávno to byly houby) a učit se tak více poznávat nové, ale hlavně méně populární suroviny, které se u dětí opakovaně objevují.
Během Velikonoc jsem u nás na Berounsku poctivě nasbíral potřebné množství kopřiv a medvědího česneku (díky včasnější sezoně, ho bylo vážně všude dost). K tomu jsem naklíčil mungo fazole a ředkvičky, dokoupil pár klíčových surovin a děti se mohly pustit do práce. Do palačinkových těst s oblibou používám celozrnnou ječnou mouku, i proto nesměla v těstu tentokrát chybět. Někomu se dařilo lépe, někomu hůře (občas nás nevyzpytatelně zrazuje vybavení kuchyně). i přes malé nezdary, děti dotáhly pokrm krásně do konce. Palačinky naplnily žervé s medvědím česnekem, sypaly nastrouhaným sýrem a dozdobili další porci vitamínu v podobě klíčků a ředkviček.
My jsme tento pokrm měli doma o Velikonocích, palačinky jsem plnil ihned teplé ještě na pánvi, na jednu stranu potřené žervé, na druhé posypané sýrem, přehnout a ihned servírovat, není na tom nic složitého. Nejdůležitější je, vychytat si hustotu těsta, vždy to funguje trochu jinak, i my na kroužku jsme občasně museli těsto ředit či zahušťovat. Podobné palačinky jsme už dvakrát dělali u nás ve školní jídelně, akorát ze špenátu a s jinou náplní, doplněné salsou. Podle mě, je tento pokrm zajímavou alternativou do jídelníčku mnoha jídelen, které mají problém s kreativitou u bezmasých jídel.