Rozvrh hodin Bakaláři Přehled suplování 224 310 365 zshanspaulka@zshanspaulka.cz

Anglie 2022

Zájezd do Anglie 2022

 

 

Základní informace k odjezdu a příjezdu:

 • odjezd: sobota 10.9.2022, od budovy školy, sraz ve 14:30 hod. v blízkosti křižovatky ulic Sušická a Na Hanspaulce
 • příjezd: neděle 18.9.2022, ve večerních hodinách k budově školy

 

*****

FOTOGALERIE

 

Zprávy z cesty a z Anglie:

Zde najdete průběžné zprávy z cesty do Anglie, z Anglie a z cesty zpět domů. Všechny uvedené časy odpovídají daným místům (na evropském kontinentu SELČ a v Anglii GMT+1)

 

NEDĚLE 18.9.

(doplňováno z autobusu; čas = SELČ)

- 2:30 - Přepluli jsme moře, jsme ve Francii, míříme domů. Naši pozici budeme průběžně aktualizovat. Později, během dopoledne, zkusíme odhadnout a následně budeme upřesňovat předpokládaný čas příjezdu.

- 6:50 - Německo, z jihu míjíme Kolín nad Rýnem.

- 9:50 - Projíždíme kolem Würzburgu, jsme cca 120 km severozápadně od Norimberku.

- 11:00 - Dálnice A3 asi 30 km východně za Würzburgem je uzavřena kvůli bourání mostu. Staveniště je nutné objet po provizorní objížďce. Nabíráme asi 45 - 60 min. zpoždění.

- 12:00 - jsme zpět na dálnici a míříme k Norimberku. Velmi hrubý odhad předpokládaného času příjezdu ke škole (ještě budeme upřesňovat zde na webu) je mezi 15. - 16. hod.

- 13:30 - Projeli jsme křižovatkou dálnic A93 a A6, zbývá 26 km na hranice.

- 13:51 - Rozvadov. Jsme v Čechách. Aktualizace odhadu času příjezdu: 16:00 hod.

- 14:40 - Plzeň

- 15:15 - Beroun; předpokládaný čas příjezdu: 15:45

- 15:45 - Jsme doma :-)

 

SOBOTA 17.9.

(doplňováno z autobusu a z terénu; čas = GMT+1)

- 7:00 - Rozloučili jsme se s hostitelskými rodinami, máme naloženo, vyrážíme směr Londýn.

- V plánu máme zaparkovat v Greenwichi a pro přesun do centra využít loď. Situaci v Londýně jsme během včerejška konzultovali se zpravodajem přímo na místě, návštěva by měla být uskutečnitelná ve víceméně obvyklém režimu. Davům a přelidněným místům bychom se v mezích možností měli vyhýbat. V Londýně budeme do večera, až do skončení povinné bezpečnostní přestávky řidičů. Následovat bude přesun k trajektu, noční přejezd Kanálu La Manche a cesta Evropou směr Praha.

- 12:30 - jsme v Greenwichi, zahajujeme prohlídku Londýna

- 21:00 - O2 aréna, North Greenwich - už jsme všichni v autobuse a vyjíždíme směr Dover, přístaviště trajektů.

- Den v Londýně byl velmi intenzivní, což asi nejlépe dokumentují obrázky ve fotogalerii. Podařilo se nám vyhnout se davům smutečních hostů čekajících ve frontě do Westminsteru a ani jsme se neztratili mezi návštěvníky a obyvateli Londýna proudícími v ulicích velkoměsta. Z Greenwiche jsme do centra dopluli rychlolodí společnosti Uber. První zastávkou bylo okolí Covent Garden. Odtud jsme se přesunuli na Leicester Square a do blízkosti slavného Piccadilly Circus. Další naše kroky vedly na náměstí Trafalgar Square se sochou admirála Nelsona. Na návštěvu Národní galerie bohužel nevyzbyl čas. Záměr nahlédnout do Downing Street, ve které sídlí ministerský předseda britské vlády, do St. James parku či areálu královské jízdní stráže bohužel nevyšel, směrem k Westminsteru totiž byly vytvořeny četné bezpečnostní uzávěry či kontrolní stanoviště a také množství lidí směřujících do těchto míst bylo opravdu značné. Naše další cesta tak vedla přes Činskou čtvrť na Oxford street. Po procházce po této rušné obchodní třídě už nastal čas k přesunu na místo srazu s autobusem. K přejezdu k O2 aréné jsme využili metro. Před odjezdem jsme ještě krátce doplnili zásoby a následně se vydali na cestu k doverskému přístavu.

- 23:35 - Vyplouváme z Doveru trajektem P&O, v Calais bychom měli přistávat za cca 1 hodinu.

 

PÁTEK 16.9.

- Ranní dopravní špička ve směru ke škole není tak intenzivní jako v jiných směrech, a tak i tentokrát jsme do našeho cíle - k jazykové škole - dorazili o něco dříve, než se budova otevírala. Zamířili jsme tedy opět k moři a po příbřežní promenádě se tentokrát vydali na opačnou stranu. Počasí nám dnes zatím přeje, slunce svítí a postupně prohřívá studený vzduch chladného podzimního rána. Po krátké procházce jsme se vrátili ke škole a pustili se do poslední výuky angličtiny v rámci našeho zájezdu.

- Odpoledne jsme navštívili vyhlášené letovisko tzv. Anglické riviéry Torquay. První zastávkou byla modelová vesnička Babbacombe Model Village zahrnující velké množství modelů britských i některých světových pamětihodností v kombinaci s různými výjevy a instalacemi mnohdy výrazně ovlivněnými typickým britským smyslem pro humor. Součástí areálu modelové vesničky bylo také minigolfové hřiště, na kterém naši žáci svedli několik strhujících sportovních soubojů. Přes část centra města, po pobřežní promenádě, jsme následně dorazili na pláž a tam se věnovali různým aktivitám od konzumace fish and chips, přes fotbalový trénink až po koupání v moři. Počasí bylo ideální. Výlet jsme si moc užili.

 

ČTVRTEK 15.9.

- Čtvrteční lekce angličtiny se odehrávaly dílem v prostorách jazykové školy a částečně také venku na některých z mnoha zajímavých míst Plymouthu. Již v předchozích dnech některé z aktivit probíhaly tak, že žáci se svými vyučujícími navštívili vybrané zajímavosti města v okolí školy a následná konverzace měla vazbu i na tato navštívená místa. Podobně tomu bylo dnes, kdy 2 ze skupin vyrazili do prostor bývalého areálu vojenského námořnictva Royal William Victualling Yard a zde se věnovaly řešení úkolů zadaných jejich vyučujícími.

- Odpolední program zahrnoval v rámci výpravy mimo město návštěvu Buckland Abbey, Princetownu a národního parku Dartmoor.

- První zastávka byla právě v opatství Buckland (Buckland Abbey), jehož počátky sahají již do 13. století. V 16. století bylo opatství uzavřeno a přeměněno na hrad. Zajímavostí je, že hrad následně koupil Sir Francis Drake a po jeho smrti zde žila dál jeho rodina ještě dlouhých 400 let. Díky britské neziskové organizaci National Trust je nyní opatství přístupné veřejnosti a děti tak měly možnost vidět například pokoj Francise Drakea, navštívit krásnou kuchyni, na chvíli se zastavit v kapličce nebo se projít po rozkvetlých zahradách.

- Poté jsme udělali krátkou zastávku v malebném městečku Princetown, kde jsme se zvenku podívali na mužskou věznici, která byla postavena na začátku 19. století a měla pověst jednoho z nejdrsnějších ve Spojeném království. Dnes je stále funkční, i když počet vězňů se podstatně snížil.

- Poslední zastávkou byl národní park Dartmoor. Cesta tam byla dlouhá a hodně klikatá. Míjeli jsme nejen stáda koní, ale občas se nám do cesty zapletly i ovce. Z autobusu jsme pozorovali vlnitou krajinu, potůčky a malé kamenné mosty. Nakonec jsme se dočkali procházky po parku, vyšlápli jsme si kopec a vylezli na velké seskupení kamenů nazvané Haytor Rocks, z jehož vrcholu se nám naskytl nádherný pohled na krajinu. Není divu, že místo bylo inspirací pro autora románu Pes baskervillský,  Sira Arthura Conana Doyla.  

 

STŘEDA 14.9.

- Dopolední pobyt ve škole byl pro nás užitečný nejen, protože jsme se zlepšovali v angličtinářských dovednostech, nýbrž také proto, že jsme měli k dispozici spolehlivý úkryt před neustupujícím deštěm. Počasí se jak mávnutím kouzelného proutku změnilo přesně v pravé poledne a my mohli vyrazit na odpolední program mimo město. Během přesunu se definitivně z oblohy vytratila většina mraků, vysvitlo sluníčko a předchozí atmosféru nastupujícího podzimu zatlačil alespoň pro toto odpoledne návrat letního počasí.

- Zhruba hodinový přesun autobusem měl svůj cíl v zábavním parku Woodlands. Ten v sobě spojuje klasický zábavní park a jakousi "zemědělskou ZOO". V jednom areálu tak vedle sebe narazíte jak na atrakce, tak na výběhy z valné většiny hospodářských zvířat obývajících obvykle farmy a zemědělské usedlosti (např. skot, koně, kozy, ovce, osly, králíky, drůbež atd.) doplněné o několik expozic různé exotické fauny (kupř. surikati, klokany, pštrosy apod.). Zpočátku nás trochu zaskočilo a snad i zklamalo uzavření vodních skluzavek v centrální části parku. Brzo jsme však našli vhodnou náhradu v podobě vnitřní herní zóny se soustavou skluzavek, prolézaček i pohyblivých prvků, několika venkovních hřišť, dále pak expozic a výběhů zvířat a konečně také oblasti se třemi opravdu velmi zábavnými atrakcemi - houpacím korábem, vysokým kolotočem a vodní (lodní) obdobou pouťového autodromu.

- Stihnout předodjezdový sraz šlo tentokrát opravdu jen velmi těžko, žákům i učitelům se totiž velmi úspěšně dařilo opakovaně přemlouvat obsluhu atrakcí, aby poslední jízda byla ještě až ta další následující po té, která už několikrát měla být tou závěrečnou. Park jsme opouštěli doslova jen pár minut (= 2 minuty) před jeho úplným zavřením. Následoval opět zhruba hodinový přesun autobusem do Plymouthu, na místo, kde se potkáváme s hostitelskými rodinami.

 

ÚTERÝ 13.9.

- Po setkání na tradičním místě a přesunu do sídla jazykové školy začal v 9:00 dopolední blok výuky angličtiny.

- Jakmile skončily úterní lekce angličtiny, přiblížili jsme se autobusem do bezprostřední blízkosti výstavní budovy The Box. Zde sídlí instituce kombinující v citlivě rekonstruovaném historickém objektu propojeném s moderní dostavbou muzeum, galerii, archiv a badatelskou základnu. Na prohlídku výstavních prostor jsme si vyhradili cca 2 hodiny a měli tudíž hodně času na důkladné prozkoumání přírodovědné expozice, jejíž dominantou je model mamuta v životní velikosti. Dále pak historické expozice o dějinách Plymouthu s přihlédnutím zejména k námořnickým (vojenským i civilním), rybářským a loďařským tradicím a konečně expozice o mořeplavectví a významných britských osobnostech dálkových a objevitelských plaveb, které buď své plavby zahajovali v plymouthském přístavu, nebo přímo z Plymouthu pocházeli. Část prostor pro příležitostné výstavy byla věnována vzpomínkám na zesnulou britskou královnu Alžbětu II.

- Další plány nám na část odpoledne překazil déšť, před kterým jsme se ukryli do nepříliš vzdáleného obchodního centra. Jakmile alespoň trochu polevil, vydali jsme se na pěší prohlídku velmi osobité nejstarší dochované části města, a to přístavní čtvrti Barbican tvořené spletí úzkých uliček lemovaných malebnými historickými domky. Z této oblasti jsme se pak kolem městské katedrály skrze moderní zástavbu horní centrální části města vyplňující prostory poničené během 2. světové války ničivými nálety německého letectva vrátili zpět k budově The Box, u které nás vyzvedl autobus, aby nás převezl na místo srazu s hostitelskými rodinami.

 

PONDĚLÍ 12.9.

- V 8:00 jsme se všichni sešli na místě našich společných srazů u městského fotbalového stadionu. Po výměně zkušeností a sdílení zážitků z hostitelských rodin následoval autobusový přesun k sídlu jazykové školy, ve které se budeme až do pátku zdokonalovat v angličtině. Škola sídlí jen malý kousek od přímořské promenády s vyhlídkou jedním směrem na maják, u nějž jsme se zastavovali včera, při prohlídce města, opačným směrem na plymouthský záliv a dále pak na otevřené moře.

- Výuka probíhá ve 4 skupinách od 9:00 do 12:15 s cca 15 minutovou přestávkou po 10:30 hod. Žáci jsou zatím s průběhem jazykových kurzů spokojeni.

- Po skončení školy bychom měli vyrazit na odpolední výlet do cca hodinu jízdy vzdáleného bioparku Eden Project.

- Odpoledním programem byla návštěva mimořádně zajímavého areálu Eden Project. V bývalých kaolinových povrchových dolech vznikla v rámci velkolepě pojatého revitalizačního projektu unikátní botanická zahrada, jejíž dominantou jsou 2 futuristické obří sférické haly ukrývající uvnitř biotopy deštného pralesa a středomoří. Koncept parku zahrnuje rovněž vzdělávací rovinu a nezapomíná na osvětu směřující k ochraně a udržitelnému využívání přírodních zdrojů.

 

NEDĚLE 11.9.

Stručné informace z cesty do Anglie (doplňováno z autobusu nebo z terénu, případně již také z hostitelské rodiny):

- Hlásíme úspěšnou přeplavbu Kanálu La Manche. Z Calais jsme vyplouvali ještě za tmy, na palubě si užili východ slunce a bílé útesy doverské spatřili již v plném světle ozářené sluncem.

- Už po levé straně silnice vyjíždíme směr Plymouth, čeká nás asi 450 km; odhad příjezdového času cca 12 - 13:30 hod.

- Objeli jsme Londýn, projeli Bristolem, minuli Exeter a blížíme se k Plymouthu. Od 14. hod. nás čeká návštěva akvária.

- 13:13 hod. - příjezd do Plymouthu, míříme do akvária.

- Po návštěvě akvária, okolí pevnosti a majáku nad centrem a nakonec i centra města jsme nyní po pěším přesunu na místě srazu s hostitelskými rodinami u fotbalového stadionu a postupně se rozcházíme k našim ubytovatelům.

- 19:00 hod. - hostitelské rodiny se ujaly všech dětí, následuje ubytování, večeře a spánek. V pondělí se sejdeme v 8:00 hod., od 9:00 hod. nás čeká škola a odpoledne pak výlet do bioparku Eden Project.

 

SOBOTA 10.9.

Stručné informace z cesty do Anglie (doplňováno z autobusu):

- Cestu přes Kanál La Manche bychom měli absolvovat trajektem z Calais (předpokládaný čas nalodění v cca 6:00 hod.)

- Průjezd přes Německo, Belgii a Francii proběhl i přes nepřízeň počasí na cestě bez komplikací.

 

FOTOGALERIE

*****

 

 

Schůzka s žáky před odjezdem:

S žáky se sejdeme na předodjezdové schůzce ve škole během dopoledne v úterý 6.9.2022. Přesný čas a místo konání schůzky bude vyhlášeno školním rozhlasem v pondělí 5.9.2022 a úterý 6.9.2022. Na této schůzce budou probrány všechny důležité informace k plánovanému zájezdu vč. návrhů na rozdělení do jazykových skupin a do hostitelských rodin, které byly předány společnosti Student Agency.

 

Palivový příplatek a předplatné vstupného:

Společnost Student Agency jako pořadatel zájezdu provedla ve smyslu VOP kalkulaci palivového příplatku 420 Kč na osobu s následujícím odůvodněním: "Výpočet vychází z navýšení ceny PHM o 44% a ADblue o 400%. Tím se zvedla cena za 1 km o 5,3 Kč. Doplatek je tedy vypočítám plánované kilometry krát 5,3 Kč." Současně byla na základě dohody mezi školou a společností Student Agency předem provedena platba za vstupné do některých památek a atrakci - tam, kde to bylo možné - aby nemusela být úhrada řešena na místě v hotovosti. Částka za předplatné vstupného činí na osobu 1364 Kč. Prosíme o zaslání celkové částky ve výši 1784 Kč za palivový příplatek a předplacené vstupné na účet školy (2732061/0100) s variabilním symbolem žáka a zprávou pro příjemce "Anglie - příplatky, jméno žáka, třída žáka".

 

Obálka při odjezdu:

Obálku nadepsanou jménem žáka s následujícími materiály předejte, prosím, u autobusu panu učiteli D. Tocháčkovi:

 • originál kartičky zdravotní pojišťovny

 • vyplněný a podepsaný dokument o bezinfekčnosti (ke stažení zde)

 • 15 GBP (liber šterlinků) na vstupné do zbývajících památek a atrakcí, u kterých nemohla být provedena platba předem

Při předání obálky ještě jednou zkontrolujeme platný pas. Ten zůstává v příručním zavazadle, kde mají děti všechny ostatní nezbytné věci pro cestu. Ke hlavnímu zavazadlu se žáci dostanou až v neděli večer v hostitelských rodinách.

 

Další informace:

 • Pedagogický doprovod tvoří: Daniel Tocháček, Vít Volný, Markéta Rancová a Šimon Pérez Lisa. Případné dotazy směřujte přes Bakaláře - Komens nebo e-mail na vedoucího výpravy Daniela Tocháčka.

 • Obědy ve školní jídelně na týden 12.9. - 16.9.2022 byly všem účastníkům zájezdu hromadně odhlášeny.

 • Doporučujeme účastníkům před odjezdem zkontrolovat nastavení a ceny roamingu mobilních služeb (volání a data) u využívaného operátora; limity, nastavení a podmínky využívání platební karty, budou-li ji mít žáci s sebou; platnost bankovek a mincí britské hotovosti - podrobnosti viz např. zde;

  POZOR AKTUALIZACE: všechny dřívější papírové bankovky již byly nahrazeny polymerovými a některé papírové tím pozbyly platnosti - papírové bankovky v hodnotách 20 a 50 liber šterlinků jsou v platnosti současně s polymerovými až do 30.9.2022 a mělo být možné s nimi platit až do tohoto data - podrobněji viz web Bank of England.

 • Veškeré cennosti (mobily, hudební přehrávače, platební karty apod.) si žáci berou s sebou na vlastní zodpovědnost a dozor nad nimi si musí zajistit vlastními silami.

 • Na noční cesty autobusem tam a zpět doporučujeme vybavit žáky cestovním polštářkem, dekou či jinou vhodnou cestovní přikrývkou, pohodlným oblečením a základním hygienickým vybavením. Důležitá je rovněž přiměřená zásoba menší hotovosti (nejlépe mincí či bankovek nižší hodnoty) Kč, EUR, popř. GBP pro platbu za toalety při hygienických zastávkách na cestě a na nákup občerstvení během cesty.
  Na cestu je objednán autobus Student Agency Fun&Relax s instalovaným zábavním systémem. I přesto doporučujeme vzít si s sebou nějakou vlastní zábavu (knihy, hry atd.), aby cesta lépe utíkala. Na cestu autobusem bude stanoven zasedací pořádek, jehož sestavení bude s žáky probráno a diskutováno na předodjezdovém setkání ve škole v úterý 6.10.2022.

 • Stravování účastníků je zajištěno od nedělní (11.9.) večeře do sobotní (17.9.) snídaně. Vybavte, prosím, žáky zásobou jídla a pití vhodného na cestu autobusem tam a finanční rezervou na nákup jídla a pití na zpáteční cestu. Stravování žáků při pobytu v rodinách má formu lehčí plné penze, která zahrnuje snídani a večeři v hostitelské rodině a na dobu oběda tzv. obědový balíček obsahující obvykle toasty, snack, cukrovinky, ovoce apod.
  Podrobnější informace k ubytování a stravování naleznete zde na stránkách Student Agency.
  Rozdělení do rodin bylo žákům sděleno ve škole na mimořádné schůzce ve středu 7.9. dopoledne. Současně byly žákům předány kontakty na hostitelské rodiny pro účely předání těchto kontaktů rodičům. Papírky s kontaktními údaji na rodiny a nouzovými kontakty na průvodce a pedagogický doprovod ještě znovu obdrží žáci při odjezdu.

 • Pokud žák užívá nějaké léky, nezapomeňte mu je přibalit v dostatečné zásobě na celou dobu zájezdu. Všem doporučujeme preventivně vzít s sebou alespoň cca 2 respirátory nebo nanoroušky.

 • Oblečení a vybavení přizpůsobte, prosím, "anglickému" počasí. Počítejte s tím, že v Anglii obecně dosti často prší a přelom léta a podzimu může být chladnější, než v Čechách. V Anglii je také často v domácnostech větší chladno, než bývá u nás. Máte-li možnost, vybavte žáky cestovním adaptérem pro britské zásuvky (typ G nebo také BS 1363) - specifikace viz např. zde nebo zde.

 • Nezapomeňte na základní vybavení pro hladký průběh výuky angličtiny, která bude probíhat celkem v 15 lekcích od pondělí 12.9. do pátku 16.9. Vhod přijde zápisník / blok / sešit a tužka / pero / propiska. Žáci budou na výuku rozděleni do 4 skupin dle jazykových dovedností.

 • Účastníci zájezdu jsou pojištěni hromadným cestovním pojištěním, které je zahrnuto v ceně zájezdu. Toto pojištění zahrnuje: storno, léčebné výlohy, úrazové pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti za škodu. Podrobnější informace k pojištění a jeho limitům najdete v dokumentu níže (sekce Důležité dokumenty). I při tomto pojištění je nutné, aby žáci měli s sebou originál kartičky zdravotní pojišťovny (budou odevzdávat při odjezdu vedoucímu zájezdu).

 • Je třeba, aby se žáci seznámili s Pokyny pro chování a bezpečnost studentů na zahraničním zájezdu - dokument najdete níže v sekci Důležité dokumenty a jeho obsah probereme s žáky během předodjezdového setkání ve škole v úterý 6.10.2022.

 • Na úhradu ceny zájezdu přispívá formou grantu Městská část Praha 6. Součástí podmínek přidělení grantové dotace je vypracování osobního cestovního deníku v anglickém jazyce každým žákem, který se účastní zájezdu a čerpá na úhradu ceny zájezdu grantové prostředky. Podrobné informace o podobě deníku a termínu jeho odevzdání sdělíme všem žákům během zájezdu.

 

Program zájezdu:

Program zájezdu najdete zde.

 

Důležité dokumenty:

 

 

 

 

Copyright MediaSolution 2020