Týden naruby

Úplně normální týden u nás ve škole je plný zajímavých aktivit, zážitkových hodin, praktických činností, skupionových prací, prezentací, venkovních aktivit. Co se ale stane, když je jeden týden NARUBY? Nápad, který odstartoval v hlavách žáků se uskutečnil v týdnu od 14. 2. do 18. 2. Během týdne naruby se věci děly jinak než obvykle!

Spojovacím znakem bylo tričko naruby, mnoho tříd pak zvolilo na každý den speciální outfit. Na chodbách se objevily plesové róby, kuchařské zástěry, župany, sportovní kombinézy, tepláky či pyžama. Do módní show se zapojili i učitelé, např. v kabinetě mě překvapila kolegyně v neoprenu, či asistentka v mimoním overalu.

Týden naruby očima učitele

A jak jsme to viděli my, učitelé? Hned ráno jsem se se žáky domluvila, že místo lavic zvolíme “venčení dravé zvěře” a vydali jsme se na procházku na Babu. Sluníčko ještě nevstalo, obloha se mračila, pršelo, ale počasí nám náladu nezkazilo. Do lavic jsem se vrátit nestačila, další třída mě totiž vzala do kuchyňky. Dvě hodiny plné chutí a vůní, výborné delikatesy. Připadala jsem si jako porotce v nějaké kulinářské soutěži. Kuchaříkům to šlo skvěle, vybrané dobroty věnovali žáci našim kuchařkám ve školní jídelně jako poděkování za to, jak se o nás starají.

Den utíkal jak zběsilý a na mě čekala hodina dějepisu, kterou za mě bravurně převzal jeden žák! I tak to tady totiž je, během týdně naruby se žáci učí vzájemně. V další hodině se stalo něco nečekaného. Když přijdu do třídy, žáci mlčí. To se nezmění celou hodinu. Třída oněměla. Co ale udělat z hodinou založenou na diskusi? Pomohla technika a s pomocí funkce "přehrát" přes Google Translate se mohl každý k tématu vyjádřit. Robotický hlas zněl třídou a bylo slyšet každé slovo. Protože bylo ticho!

Ticho bylo i v hodině matematiky, kde naruby znamenalo - nemluvit. Normálně jsou totiž hodiny založené na vzájemné diskusi. Tu teď ale žáci museli zkusit jinak - posunkem, nákresem… Odměnou za dobrou práci a vytrvalé mlčení byla guma na známku. Zasloužili si ji všichni? Někteří v sebehodnocení přiznali, že to pro ně bylo FAKT těžké.

Když se pak při dějepisu psala písemka, mlčeli všichni, protože se pekelně soustředili. Snažili se napsat co nejvíce odpovědí. Pak je ale čekalo překvapení. Písemku dostali znovu, ale cizí, ne tu svou. Dostali možnost pomoci spolužákovi a jinou barvou doplnit dvě další informace. Díky, kámo! Znělo pak třídou. Někdy ale taky Sorry, nevím!

Když na konci týdne skoro celý ročník oslepl, byli jsme vlastně docela rádi, že je týden naruby už za námi! Těšíme se ale na další nápady, plány a akce. Jsme rádi, že škola žije a my s ní!

Pěkný nápad na oživení výuky. Líbilo se mi, jak si starší děti vyzkoušely roli učitele.

Líbilo se mi, že jsme byli rozdílní a mohli jsme se obléct jinak než normálně.

Líbilo se mi, že každá třída měla své téma.

Různost každé třídy, přišlo mi skvěle, že se opravdu zapojila celá škola včetně učitelů a každá třída měla jiné dny a témata.

Den nemluvení, byl to originální dobrý nápad.
Některé předměty jsme měli naruby.

Učili jsme mladší žáky, ale učily se i děti mezi sebou vzájemně.

Vše - jak hlášení se zpívalo naruby. Moc hezky jste to připravili.

Moc se mi to líbilo a ráda bych si to zopakovala.

Chtěla bych, aby nějaký takový týden byl i někdy jindy a ne jen jednou za rok.

...to jsou jedny z mnoha reakcí na akci zvanou TÝDEN NARUBY.

Co myslíte, bude další takový? To se necháme překvapit. :)

Týden naruby Fotka 1
Týden naruby Fotka 2